>

Isıl işlem görmüş sucuk benzeri ürün nedir

Sucuk, et, baharat ve yağ karışımından oluşan geleneksel bir et ürünüdür. Genel olarak hazırlanmış sucuk hamurunun doğal veya yapay kılıflara doldurulup kangal, parmak ve baton halinde şekillendirildikten sonra belirli koşullarla olgunlaştırılarak kurutulmasıyla üretilir.

Sucuk üretiminde olgunlaşma sürecinde farklı teknolojiler kullanılabilir.Bu nedenle Türk Gıda Kodeksinde üretim basamaklarındaki farklılıktan ötürü sucuk ürünü “Sucuk” ve “Isıl İşlem Görmüş Sucuk Benzeri Ürün” olmak üzere iki şekilde tanımlanmaktadır. Ürün etiketinde üretici firmalar “Sucuk” ve “Isıl İşlem Görmüş Sucuk Benzeri Ürün” olarak beyan etmek durumundadırlar.“Sucuk“ olarak tanımlanan ürünlerin üretiminde, ısıl işlem uygulanmadan üretim aşaması tamamlanmaktadır. Ürünün olgunlaşmasını sağlamak amacıyla, ürünler nemi ve sıcaklığı belirlenmiş kontrollü odalarda bekletilir ve ortalama 10 gün gibi bir süre içerisinde olgunlaştırılarak satışa hazır hale gelmesi sağlanır.

Isıl İşlem Görmüş Sucuk Benzeri Ürün olarak tanımlanan ürünlerde ise sucuktan farklı olarak, ürünün olgunlaşmasını sağlamak amacıyla özel fırınlarda, düşük sıcaklıktan periyodik olarak yükselen bir sıcaklık ile kısa bir süreçte ürünün olgunlaşması ve satışa hazır hale gelmesi sağlanır. Her iki şekilde üretilen sucuklar arasında lezzet ve görünüm açısından belirgin bir fark olmaması nedeniyle son yıllarda ısısal işlem görmüş sucuklar üretici firmalar tarafından tercih edilmektedir.
 Yorumlar:Sizin Yorumunuz:

Yorum Yaz